Online User مدیریت صنعتی Industrial Management

مدیریت صنعتی Industrial Management

مدیریت صنعتی - تحقیق در عملیات - مدیریت تولید - ...

سیستم تولید کارگاهی (Job-Shop Production)
نویسنده : محسن - ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳۱
 

به تولید یک یا تعداد محدودی محصولات طراحی شده بر اساس مشخصات درخواستی مشتری که در طول مدت زمان از پیش تعیین شده و با هزینه ای از پیش مشخص شده تولید می شوند در اصطلاح تولید کارگاهی گویند. مشخصه اصلی این نوع سیستم، حجم کم تولید و تنوع بالای محصولات است.

سیستم کارگاهی شامل ماشین های چند منظوره ای است که در بخش های مختلف به کار گرفته می شوند. هر پروژه برای انجام به شرایط تکنولوژیکی منحصر بفردی نیاز دارد، تنظیمات ماشین ها برای هر پروژه متفاوت است و دنباله و روند انجام فعالیت ها در هر پروژه متفاوت است.

در ادامه مطلب مشخصه ها، مزایا و معایب تولید کارگاهی را بخوانید...

 

پست مرتبط بعدی: سیستم تولید دسته ای

پست مرتبط قبلی:  سیستم های تولید


 
 
رابطه مدلسازی و بهینه سازی
نویسنده : محسن - ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳۱
 

در علم بهینه سازی عبارت مدل اغلب به نمایشی مختصر، ساده شده و اغلب ریاضی از یک مسئله اطلاق می شود. مدل ها یکی از ضروری ترین اجزای فرایند حل بهینه مسئله می باشند. با این حال در بسیاری از موارد به دلایل متعدد مانند پیچیده بودن و یا بیش از حد بزرگ بودن (فراگیر بودن) مسائل دنیای واقعی، نگارش و توسعه مدلی ریاضی که جنبه های مختلف مسئله و محیط پیرامون آن را در نظر گرفته باشد بسیار مشکل و شاید غیر ممکن باشد. به عنوان یک راه حل قراردادی برای این مشکل، محققان و مدلسازان تلاش می کنند یا ورژنی ساده شده از مسئله را مدل کنند و یا با طرح مجموعه ای از فرضیات و محاسبات تخمینی به مدلسازی بپردازند.

از آنجا که حل مسائل مدل شده به کمک ساده سازی و تخمین، پاسخ هایی ارائه می دهد که ممکن است تفاوت معنی داری با پاسخ های واقعی مسئله اصلی داشته باشند، ممکن است منجر به اتخاذ تصمیمات نادرست گردد. تصمیم گیرنده همیشه باید به این نکته توجه داشته باشد که مدلی که برای مسئله ساخته شده است تا چه حد با واقعیت همخوانی دارد. امکان وقوع این اشکال در بسیاری از تصمیم گیری های عملی و یا فرآیندهای طراحی وجود دارد. با نگاهی به بیشتر کتابهای نوشته شده در زمینه بهینه سازی و مدلسازی، مجلات علمی، مقالات و کنفرانس های بهینه سازی می توان دریافت که تلاش بسیار زیادی به ویژه در نیم قرن اخیر بر توسعه روش های مدلسازی و همچنین روشهای حل این مدل ها صورت گرفته است اما توجه زیادی به صحت و درستی مدلسازی و تکنیک های آن نشده است. در حقیقت مدلسازی ریاضی را می توان به عنوان یک هنر تصور نمود که همچنان جنبه های گوناگونی از آن کشف نشده مانده است.

 

پست مرتبط بعدی: تاریخچه بهینه سازی

پست مرتبط قبلی: مقدمه ای بر مدلسازی


 
 
سیستم های تولید
نویسنده : محسن - ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳٠
 

 

سیستم تولید بخشی از سازمان است که محصولات آن را تولید می کند. یعنی بخشی که فعالیت های مربوط به جریان دادن منابع در مسیر سیستم های تعریف شده و تبدیل آنها به کالایی با ارزش افزوده، در راستای سیاست های تعیین شده توسط مدیریت را بر عهده دارد. یک سیستم تولید ساده در زیر نشان داده شده است:

سیستم تولید مشخصات زیر را دارد:

i.      تولید فعالیتی سازمان یافته است، در نتیجه هر سیستم تولید دارای هدف مشخصی است.

ii.      سیستم تولید ورودی های مختلف را به خروجی های مفید تبدیل می کند.

iii.      سیستم تولید جدا از دیگر سیستم های سازمان عمل نمی کند.

iv.      برای کنترل و بهبود عملکرد سیستم، بازخود فعالیت ها گرفته می شود.

سیستم های تولید را می توان به چهار دسته تولید کارگاهی، تولید دسته ای، تولید انبوه و تولید پیوسته تقسیم بندی نمود.

پست مرتبط بعدی: سیستم تولید کارگاهی

پست مرتبط قبلی: مفهوم تولید


 
 
مقدمه ای بر مدلسازی
نویسنده : محسن - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
 

تعاریف و مباحث مختلفی در رابطه با تعریف و تشریح عبارت «مدل ریاضی» در کتب و مراجع مختلف عنوان شده است. اما به طور کلی می توان گفت به هر عبارت، رابطه یا ابزار ریاضی که برای کمک به حل مسائلی طراحی شده باشند که در آنها تصمیم گیرنده باید منابعی محدود را به طور بهینه به فعالیت های مختلف تخصیص دهد، مدل ریاضی می گویند. در پست های آینده به مشخصه ها و ویژگی های اساسی مسائلی که می توان بوسیله مدلسازی ریاضی حل نمود و همچنین به فرضیات لازم جهت شکل گیری و توسعه مدل های ریاضی اشاره خواهیم کرد. همچنین تعدادی از انواع مختلف مدل های ریاضی مانند برنامه ریزی خطی، برنامه ریزی عدد صحیح، برنامه ریزی آرمانی و برنامه ریزی غیر خطی را معرفی خواهیم کرد و به جزئیات بیشتری از این تکنیک ها اشاره می کنیم.

امروزه استفاده از مدل های ریاضی به ویژه برنامه ریزی خطی آنچنان معمول شده است که در هر شرکت یا مجموعه ای که مجهز به حتی یک کامپیوتر نیز باشد، می توانید نرم افزاری مربوط به بهینه سازی را بیابید. البته لازم به ذکر است این فراگیر بودن همیشه منشا خیر نبوده و گاهی موجب استفاده نادرست از تکنیک های مدلسازی شده است برای نمونه استفاده از نرم افزارهای طراحی شده جهت مدلسازی و حل مسائل خاص و ویژه برای حل مسئله نامرتبط باعث می شود تصمیم گیرنده با گزینه های غیر واقعی و نادرست روبه رو شود و البته در شرایط خاص وجود یک گزینه اشتباه در مجموعه گزینه های پیش روی تصمیم گیرنده می تواند بسیار گران تمام شود.

در پست بعدی موضوع مدلسازی به تشریح اجزای گوناگون یک مدل ریاضی می پردازیم و سپس به انواع مدل های ریاضی اشاره نموده و برای چند مسئله ساده، مدل ریاضی می نویسیم.

 

پست مرتبط بعدی: رابطه مدلسازی و بهینه سازی


 
 
مفهوم تولید
نویسنده : محسن - ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
 

تولید بخشی از سازمان است، که وظیفه آن تبدیل مجموعه ای از ورودی ها به خروجی های مورد نیاز (محصولات) است به طوریکه از سطح کیفی مطلوبی برخوردار باشند.

تولید به صورت زیر تعریف شده است:

«تبدیل مرحله به مرحله شکلی از ماده به شکلی دیگر از طریق تغییرات فیزیکی و یا شیمیایی، به منظور ایجاد و یا ارتقاء مطلوبیت محصول برای مصرف کنندگان را فرایند تولید می گویند.»

بنابراین تولید نوعی فرایند بالا بردن و ارتقاء ارزش به صورت مرحله ای است به این معنی که در هر مرحله ارزش افزوده خواهید داشت.

ادوود بافا[1] تولید را «هر فرایندی که کالا یا خدمت ایجاد کند» می داند. مثالهایی از تولید عبارتند از: ساخت محصولات استانداردی مثل اتومبیل ها، رادیو ها، تلویزیون ها و ...، ساخت محصولات با مشخصات خاص به صورت سفارشی مثل بویلری با ظرفیت مشخص، ساختمان و ... .


[1] Edwood Buffa

پست مرتبط بعدی: سیستم های تولید

پست مرتبط قبلی: مقدمه ای بر مدیریت تولید و عملیات


 
 
مقدمه ای بر مدیریت تولید و عملیات
نویسنده : محسن - ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
 

 

مدیریت تولید/ عملیات فرایندی است که در آن منابع مختلف مورد استفاده در بخش های مختلف سازمان به منظور ایجاد ارزش برای کالا / خدمت تحت شرایط کنترل شده بر اساس سیاست های سازمان، تبدیل و ترکیب می شوند. بنابراین مدیریت تولید / عملیات بخشی از سازمان است که بر چگونگی تبدیل مجموعه ای از ورودی ها به کالاها / خدمات مورد نظر با سطح کیفی مطلوب تمرکز دارد.

مجموعه ای از فعالیت های مرتبط مدیریتی که به ساخت کالا مربوط هستند را مدیریت تولید می گویند. تعریف مشابه در رابطه با مدیریت خدمات را نیز مدیریت عملیات می نامند.

در ادامه مطلب ارزیابی تاریخی مدیریت تولید و عملیات را بخوانید...

پست مرتبط بعدی: مفهوم تولید