Online User 7 عاملی که در انتخاب سیستم جابجایی مواد باید در نظر بگیریم. - مدیریت صنعتی Industrial Management

مدیریت صنعتی Industrial Management

مدیریت صنعتی - تحقیق در عملیات - مدیریت تولید - ...

7 عاملی که در انتخاب سیستم جابجایی مواد باید در نظر بگیریم.
نویسنده : محسن - ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٦
 

نوع تجهیزاتی که برای جابجایی مواد در کارخانه یا کارگاه مورد استفاده قرار می گیرند بر هزینه ها و همچنین بر بازدهی و اثربخشی سیستم جابجایی مواد تاثیرگذار هستند و به همین دلیل می توان گفت تصمیم گیری در رابطه با انتخاب نوع تجهیزات جابجایی مواد یکی از تصمیمات مهم مدیران تولید و صاحبان صنایع است. در ادامه قصد داریم به عواملی که در هنگام انتخاب این تجهیزات باید مد نظر قرار گیرند اشاره کنیم:

 جهت مطالعه ادامه مقاله روی "ادامه مطلب" کلیک کنید.

(600 کلمه)

مطلب مرتبط بعدی: رابطه فرآیند جابجایی مواد و چیدمان کارخانه

مطلب مرتبط قبلی: 20 اصل مهم در طراحی فرآیند جابجایی مواد


 i. ویژگی موادی که باید جابجا شوند

باید توجه نمود که موادی که قصد جابجایی آنها را داریم جامد هستند، مایع هستند یا گاز و اینکه در چه اندازه، شکل و وزنی باید جابجا شوند. این ویژگی ها، موارد مهمی هستند که باعث می شوند بتوان بخشی از تجهیزات را به دلیل عدم همخوانی با این ویژگی ها از طیف گسترده تجهیزات جابجایی حذف نمود. همچنین اگر ماده مورد نظر آتش گیر، خورنده و یا سمی باشد ایجاب می کند که از روش ها و تجهیزات جابجایی خاصی استفاده شود که ایمن تر و مطلوب تر باشند.

ii. چیدمان و خصوصیات ساختمان

عامل محدود کننده دیگری که در این تصمیم گیری وجود دارد نوع و ویژگی های فضای محل کار است. پایین بودن ارتفاع سقف، ممکن است مانع استفاده از بالابر و جرثقیل گردد و یا وجود ستون در فضای کار می تواند نوع و اندازه تجهیزات جابجایی مواد را محدود نماید. اگر فضای مورد نظر چند طبقه باشد، استفاده از رمپ ها و شوتینگ ها (ناودان های عمودی) می تواند انتخاب مناسبی باشد. نوع چیدمان کارخانه به نوعی تعیین کننده نوع عملیات تولید (پیوسته، تولید انبوه، کارگاهی و موقعیت ثابت) است و می تواند فرآیند انتخاب تجهیزات جابجایی را نیز محدود نماید. همچنین میزان تحمل فشار کف نیز برای انتخاب این تجهیزات باید محاسبه و مورد توجه قرار گیرد.

iii. جریان تولید

اگر جریان مواد بین دو نقطه از کارخانه عمدتاً ثابت است و احتمال تغییر این جریان ناچیز است، استفاده از تجهیزات جابجایی ثابت مانند نوارهای نقاله یا شوتینگ ها ایده موفقتری خواهند بود. در غیر این صورت اگر به دلیل نوع فرآیند و یا تولید چند محصول مختلف، جریان مواد ثابت نیست و نقاط مبدا و مقصد جابجایی دائماً در حال تغییر هستند بهتر است از تجهیزات متحرک مانند لیفتراک ها استفاده شود.

iv. ملاحظات هزینه

این فاکتور یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار است. عوامل اشاره شده در بالا عواملی هستند که کمک می کنند تعداد گزینه های ممکن را کاهش دهیم اما قیمت و هزینه های استفاده می تواند کمک کند تا تصمیم نهایی اتخاذ گردد. برای مقایسه بین گزینه های مختلف تجهیزات جابجایی که همگی قادر به جابجایی مواد مورد نظر به شکل مناسب هستند، باید چندین هزینه مورد ارزیابی قرار گیرد. اصلی ترین هزینه ها عبارتند از هزینه سرمایه گذاری اولیه، هزینه های عملیاتی و هزینه تعمیرات و نگهداری. در بیشتر موارد با محاسبه و مقایسه هزینه کل در رابطه با هر گزینه می توان تصمیمی منطقی برای انتخاب بهترین گزینه اتخاذ نمود.

v. ویژگی های عملیات جابجایی

انتخاب تجهیزات مناسب جابجایی به ویژگی های عملیات جابجایی نیز بستگی دارد. برای مثال اینکه عملیات جابجایی، کاری دائمی است یا موقتی، پیوسته است یا گسسته و همچنین افقی بودن جهت جابجایی یا عمودی بودن آن بر انتخاب نوع تجهیزات تاثیر خواهد داشت.

vi. فاکتورهای مهندسی

فاکتورهای مهندسی به عواملی مانند ابعاد و اندازه درها، ارتفاع طبقات، مساحت سطح زمین در دسترس و استقامت و مقاومت فشاری سطح طبقات اطلاق می شود که بر فرآیند انتخاب بهترین تجهیزات جابجایی بی تاثیر نیست.

vii. قابلیت اطمینان تجهیزات

میزان قابلیت اطمینان تجهیزات، اعتبار تامین کننده آنها و چگونگی خدمات پس از فروش نقش مهمی در انتخاب تجهیزات جابجایی مواد دارد.

مطلب مرتبط بعدی: رابطه فرآیند جابجایی مواد و چیدمان کارخانه

 مطلب مرتبط قبلی: 20 اصل مهم در طراحی فرآیند جابجایی مواد