10 سوالی که نباید در مصاحبه شغلی بپرسید!!

اغلب در پایان یک مصاحبه شغلی، مصاحبه گر از شما می خواهد تا اگر سوالی در ذهن دارید از او بپرسید. واقعیت این است که مصاحبه گرها به دو دلیل ممکن است از شما این درخواست را داشته باشند: اول اینکه او می خواهد به شما کمک کند دید روشن تری از کار و شرکتی که انتخاب کرده اید به دست بیاورید. اما دلیل دومی که کمتر مورد توجه شماست این است که او می خواهد به کمک سوالاتی که شما از او می پرسید نسبت به شخصیت شما و هر آنچه به آن فکر می کنید و راجع به آن نگران هستید اطلاعات جمع کند.

پرسیدن سوالات نا مناسب می تواند همه افکار و جلوه های مناسبی را که در طول مصاحبه از خود در ذهن مصاحبه گر ایجاد کرده اید از بین ببرد. بنابراین لازم است همیشه قبل از اینکه برای مصاحبه بروید سوالات مناسبی را در رابطه با شغل و شرکتی که انتخاب کرده اید آماده کنید. در ادامه 10 نمونه پرسشی را آورده ایم که شما باید از آنها اجتناب کنید و نه در طول مصاحبه و نه در پایان مصاحبه آنها را نپرسید:

1. کار اصلی شرکت شما چیست؟

هیچ وقت سوالاتی را نپرسید که با کمی تحقیق و جستجو از منابعی مثل اینترنت می توانستید جواب آنها را به سادگی بیابید. در غیر این صورت اولین چیزی که به ذهن مصاحبه گر شما خطور می کند این است که شما فردی نا آماده، بی انگیزه و البته تنبل هستید.

2. اگر من در شرکت شما استخدام شوم از چه مزایایی برخوردار می شوم؟

در این مرحله از فرآیند استخدام شدن لازم نیست و نباید راجع به مزایا و امکانات رفاهی و ... بپرسید حتی اگر واقعا نمی دانید و و یا از جزئیات آن آگاه نیستید. اغلب شرکت ها پس از استخدام کردن امکانات و مزایایی مانند بیمه درمانی، چند روز مرخصی در ماه، مرخصی ساعتی، کمک هزینه خرید کالا، وام و ... را برای کارمندان خود ارائه می دهند. بهترین زمان برای پرسیدن این سوال و پی بردن به جزئیات مزایا، هنگام مذاکره نهایی برای بستن قرارداد استخدامی شماست.

3. آیا می توانم سه شنبه ها کمی زودتر مثلاً ساعت 3 بعد از ظهر از شرکت بروم؟

اگر قبل از اینکه واقعاً استخدام شده باشید شروع به پرسیدن راجع به موارد خاصی مثل مرخصی در روزهای خاص هفته و یا ساعات خاصی از روز کنید، این حس به مصاحبه گر دست می دهد که شما در زندگی خود مشغولیات زیادی به جزء کاری که برای آن اعلام آمادگی کرده اید دارید و این رفتار شما در آینده مرتب تکرار خواهد شد. زمانیکه شغل مورد نظرتان را به دست آوردید می توانید راجع به این موارد ویژه مذاکره کنید. اما در آن زمان نیز سعی کنید زمان مناسب و شیوه مناسب مطرح کردن آن را در نظر بگیرید.

4. آیا قبل از استخدام تست اعتیاد می گیرید؟

اگر برای استخدام تست اعتیاد بگیرند شما به زودی متوجه خواهید شد، پس لازم نیست بپرسید. پرسیدن چنین سوالاتی باعث می شود نظر منفی نسبت به خودتان ایجاد کنید.

5. آیا می توانم در (هر چیز نامربوط به شغل مورد درخواستتان در شرکت) ایفای نقش کنم؟

شما ممکن است نسبت به برخی از فعالیت های شرکتتان در جامعه مانند اینکه اسپانسر یک تیم ورزشی معروف هستند یا اینکه در یک جشنواره سینمایی شرکت فعالی دارند هیجان زده باشید اما اگر به شغلی که برای آن درخواست داده اید رابطه مستقیمی ندارد بهتر است هیجان خود را کنترل کرده و چیزی نگویید. 

6. آیا تخفیفی برای خرید محصولاتتان برای کارمندان دارید؟

این سوال هم به نوعی شبیه سوال دوم است. این مرحله از استخدام شدن بیشتر برای این طراحی شده است که کارفرما به این نتیجه برسد که آیا شما برای کار مورد نظر مناسب ترین فرد هستید یا خیر. در نتیجه کلیه سوالاتی که خارج از این هدف مصاحبه گر باشد این حس را ایجاد می کند که شما بیشتر از اینکه به فکر شغل و کار خود باشید به دنبال مزایا و امکانات آن هستید.

7. آیا شما با معرف های من تماس می گیرید؟

همیشه هنگام استخدام فرمی به افراد داده می شود تا اطلاعات خود را تکمیل کنند. اغلب در این فرم از شما درخواست می شود تا 2 نفر از کسانیکه شما را می شناسند معرفی کنید تا برای جمع آوری اطلاعات تکمیلی و تایید شما با آنها صحبت شود که به آنها معرف گفته می شود. البته در بیشتر تماسی گرفته نمی شود اما پرسیدن این سوال باعث می شود این حس در مصاحبه گر ایجاد شود که شما چیزی برای مخفی کردن دارید.

8. ساعت ناهار و استراحت شرکت شما چقدر است؟

در مصاحبه ها سوال راجع به مزایا و حاشیه های کار بسیار رخ می دهد که کار درست و حرفه ای نیست. این سوال نیز در زمره سوالات غیر حرفه ای قرار دارد و چون به متن کار و شغل اصلی شما مربوط نیست دید خوبی از شما ایجاد نمی کند.

9. چرا باید اینجا استخدام شوم؟

اگر شما واقعاً نمی دانید که این کار مناسب شما هست یا خیر یا همان چیزی هست که باید باشد یا نه، هیچ مصاحبه گری نیز تمایل نخواهد داشت این موضوع را برای شما باز کند.

10.  نظرتان راجع به من چیست؟ مصاحبه من چطور بود؟

مصاحبه گرهای خوب برای پردازش مصاحبه شما و مقایسه شما با دیگر افراد وقت می گذارند و پاسخ های شما در مصاحبه را تحلیل می کنند. این سوال ممکن است مصاحبه گر را در شرایط بدی قرار دهد چون نمی تواند در ابتدا جواب مناسبی به شما بدهد و شاید هنوز با همه افراد مصاحبه نکرده باشد. سعی کنید تصویری که از خود در پایان مصاحبه ترسیم کرده اید، تصویر یک انسان بی دست و پا نباشد.

این مطلب ترجمه ای آزاد از مقاله ای از سایت U.S.News & World Report LP   نوشته  Alison Green   می باشد.

مطلب مرتبط بعدی:

مطلب مرتبط قبلی: اگر می خواهید زودتر استخدام شوید این 10 نکته را رعایت کنید!

/ 1 نظر / 65 بازدید
pouyan

سلام ممنون مفید بود فکر کنم اکثرمون علاقه داریم سوال10 رو (یا چیزی شبیه به اون) بپرسیم