رابطه فرآیند جابجایی مواد و چیدمان کارخانه

رابطه بسیار نزدیکی بین فرآیند جابجایی مواد و نحوه چیدمان کارخانه وجود دارد. مسلماً اگر طراحی چیدمان کارخانه به بهترین شکل انجام شده باشد میزان جابجایی مواد کاهش یافته و در نتیجه هزینه های مربوط به پیاده سازی سیستم جابجایی مواد نیز به طور چشم گیری کاهش خواهد داشت. در زیر به برخی از نکاتی که رعایت آنها موجب افزایش هماهنگی بین چیدمان کارخانه و سیستم جابجایی مواد می شود اشاره شده است:

  • در اغلب موارد جابجایی مواد باعث افزایش ارزش محصول نمی شود و عملیات تولیدی روی کالا انجام نمی گیرد، بنابراین باید سعی شود میزان جابجایی به حداقل ممکن برسد. این امر تنها زمانی برآورده خواهد شد که کارخانه از یک چیدمان اصولی و سیستماتیک برخوردار باشد. مسلماً یک چیدمان خوب و مناسب باعث کاهش جابجایی ها می گردد.
  • در صورتیکه که کارگران برای دسترسی به ابزارها و تجهیزات مورد نیازشان و یا به هر منظور دیگر مجبور به طی مسافت های طولانی باشند مسلماً بخشی از ساعات کاری آنها بدون آنکه مشغول تولید باشند از دست خواهد رفت. بنابراین یک چیدمان مناسب می تواند باعث حداقل نمودن میزان جابجایی افراد و در نتیجه استفاده بهینه از زمان افراد، برای تولید بیشتر گردد.
  • در طراحی و انتخاب یک سیستم جابجایی مناسب یکی از مهمترن عوامل وجود فضا و امکان استفاده از تجهیزات دارای مانور بالاست. یک چیدمان خوب می تواند فضای مورد نیاز برای سیستم جابجایی را به خوبی پیش بینی و عملی نماید.
  • چیدمان خوب می تواند با حذف مسیر های غیر ضروری و مسیرهای برگشتی جابجایی مواد را کوتاه تر، سریع تر و اقتصادی تر نماید.

همیشه در هنگام طراحی چیدمان کارخانه به الزامات برخورداری از یک سیستم جابجایی مواد مطلوب توجه داشته باشید.

مطلب مرتبط بعدی:
/ 1 نظر / 306 بازدید
علی

عرض ادب برای طراحی چیدمان کارخانه، چه نرم اقزاری را پیشنهاد می کنید؟ ممنون غلامپور