عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: آلودگی هوا (قسمت ششم)

 ایمنی و حفاظت شغلی در قبال گرد و غبار و آلودگی هوا

همانطوریکه گفته شد، استنشاق مواد مختلف سبب بروز واکنشهای متفاوت دریافت ریه می شود . از نظر فیزیکی ذراتی که قطر آنها بیش از 20 میکرون است بوسیله بافت پوششی بینی فیلتر می شوند . ذراتی که بین 2 تا 9 میکرون هستند از بینی می گذرند و در قسمت فوقانی ریه رسوب می کنند . عمده این ذرات بوسیله حرکات مداوم مژه های بافت پوششی مخاط برونشها به بالا رانده می شوند و بوسیله سرفه دفع می گردند . ذرات کمتر از سه میکرون تا نزدیک حبابچه های تحتانی ریه می روند و ذرات حدود 1 میکرون و کمتر در حبابچه های تحتانی ریه و آلوئولها رسوب می کنند . عمده این مواد بوسیله سلولهای ماکروفاژ موجود در آلوئوها خورده شده و دفع می گردند . در مواردی که هوای محیط کار آلوده به گرد و غبار و ذرات کوچک و بزرگ گازهای شیمیائی است ، بایستی حتما اقدامات زیر را در دستور کار خود  قرار دهیم :

  • استفاده از تهویه های مکنده قوی که هوا را تصفیه و تعویض می کنند . در شرایط عادی هوای یک محیط کاری باید 4 تا 6 بار در ساعت تعویض گردد  و در شرایطی که آلودگی بیشعتر است هوا باید بین 8 تا 12 بار در ساعت تعویض شود . در صورتیکه هوای محیط کار خیلی آلوده باشد ، تعویض هوا باید حتی به 30 بار در ساعت برسد.
  • استفاده از لباسهای محافظت کننده مانند ماسک اکسیژن ، دستکش ، کلاه و کفشهای مخصوص در کار در معادن ، فاضلابها و کارخانجات شیمیائی .
  • معاینات استخدامی خیلی دقیق بمنظور جلوگیری از استخدام افرادی که آمادگی برای ابتلا به امراض ریوی  ، عروقی ، خونی ، قلبی ، پوستی ،... را دارا هستنند .
  • معاینات دوره ای منظم برای ردیابی نشانه های امراضی که کارکنان در خطر ابتلا به آنها قرار دارند .
  • آموزش دهی به کارکنان بمنظور رعایت اصول بهداشتی و ایمنی ، و مقابله با حوادث احتمالی
  • ایجاد فرصتهای استراحت طولانی در کار در معادن ، کارخانجات ذوب فلزات ، کارخانجات شیمیایی ،...
  • باز طراحی فرآیندهای تولیدی غیر بهداشتی و خطرناک ، و جایگزینی روشهای نامناسب و تعویض و تعمیر ماشین آلات فرسوده و قدیمی و استفاده از تکنولوژی بهتر .

مطلب مرتبط بعدی:عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: تشعشعات (قسمت اول)

مطلب مرتبط قبلی: عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: آلودگی هوا (قسمت پنجم)

/ 0 نظر / 39 بازدید