حوادث ناشی از کار

به طور کلی حادثه عبارت است از یک اتفاق پیش بینی نشده و خارج از انتظار که معمولاً موجب آسیب‌دیدگی و صدمه به افراد می‌شود. حوادث ناشی از کار عبارتند از حوادثی که در حین انجام وظیفه در محیط کار یا در خارج از آن محیط و یا در حین رفت و آمد بین منزل و محیط کار برای کارکنان اتفاق می‌افتد. امروزه با اینکه پیشرفت‌های شایان توجهی در مورد ایمن سازی محیط‌های کاری، ماشین آلات و ... به عمل آمده، اما از آنجا که در صنایع از مواد اولیه شیمیائی و خطرناک همچنین از نیروها و انرژی‌های غیر فسیلی جدید (مثل انرژی اتمی) استفاده می‌شود، ضرورت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی، و پیشگیری از حوادث در دستور کار همه مسئولین در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، تجاری، خدماتی، ... قرار دارد.

معمولاً در کشورهای پیشرفته به طور متوسط سالانه در حدود 10 درصد افراد شاغل دچار سانحه می‌شوند و 5 درصد روزهای کار ملی به هدر می‌روند. پیش بینی و پیشگیری حوادث و خسارات ناشی از آن از جنبه‌های زیر حائز اهمیت هستند.

1-جنبه انسانی: از آنجا که حوادث کاری می‌توانند باعث معلولیت یا مرگ افراد شوند، از نظر روحی برای فرد و خانواده‌اش زیان‌های زیادی ببار می‌آورند. بعلاوه سوانح کاری موجب بیکار شدن موقتی افراد شده و از نظر مخارج و هزینه زندگی فشارهای زیادی را برای فرد سانحه دیده و خانواده‌اش وارد می‌کنند. حتی اگر همه هزینه‌های درمانی را بعهده گیرد و حقوق پایه شخص سانحه دیده نیز پرداخت شود باز هم امکان اینکه میزان در آمد اصلی فرد کاسته شود و هزینه‌های متفرقه دیگری نیز پیش آید زیاد است.

2-جنبه اجتماعی: در جوامع پیشرفته بین 50 تا 60 درصد جمعیت کشور را افراد فعال یا شاغل تشکیل می‌دهند این نسبت در کشورهای در حال توسعه می‌تواند تا 25 درصد پایین آید. بالا رفتن سوانح و بیماری‌های ناشی از کار در بین این قشر از جامعه و از کار افتادگی آن‌ها باعث عدم توازن در تولید و مصرف می‌شود و می‌تواند روابط اجتماعی را به شدت مخدوش کند. کاهش جمعیت فعال در یک جامعه، مخصوصاً در جوامعی که درصد افراد مسن یا خیلی جوان بالا است، باعث پایین آمدن نیروی مولد جامعه می‌گردد.

3-جنبه اقتصادی: حوادث از آن روز که مخارج و هزینه‌های متعددی را بر عهده افراد و سازمان‌های مختلف می‌گذارند، زیان‌های جبران ناپذیری بر بنیه اقتصادی کل کشور وارد می‌کنند. بیکار شدن افراد سانحه دیده و ایجاد وقفه در تولید، خسارت وارده بر مستغلات و ماشین آلات، هزینه‌های درمانی که توسط بیمه پرداخت می‌گردد. هزینه‌های پیش بینی نشده برای کارفرمایان از جمله ضررهای اقتصادی ناشی از سوانح می‌باشند.

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم کارفرمایان به خاطر صرفه جویی در هزینه‌ها به اصول ایمنی و حفاظتی و بهداشتی در محیط‌های کاری توجه زیادی نمی‌کردند، ولی امروزه دیگر بر همه واضح و مبرهن است که طراحی کار و خط تولید نمی‌تواند جدا از طراحی ارگونومیکی کار و محل کار و رعایت اصول ایمنی، بهداشتی و حفاظتی باشد. ضرورت قبول این موضوع به علل مختلف زیر، امری اجتناب ناپذیر است.

1-از آنجا که مخارج و هزینه‌های ناشی از سوانح (هزینه توقف کار، تعمیر ماشین آلات، هزینه‌های درمانی اشخاص، سانحه دیده، ...) همواره منابع هنگفتی ضرر در سال به سازمان‌های مربوطه می‌زنند، لذا رعایت اصول ایمنی و حفاظتی به منظور پیش بینی حوادث و پیشگیری از سوانح ناشی از کار، حتی اگر با مخارجی همراه باشد، باز هم برای کارفرمایان به صرفه است.

2-کارکنان در محیط‌های امن و الم با رضایت­مندی و انگیزه بیشتری کار می‌کنند، و اصولاً افراد رغبت بیشتری برای کار کردن در محل‌های امن نشان می‌دهند.

3- وجهه کارخانه‌هایی که امور بهداشتی و ایمنی را رعایت می‌کنند در بین افکار عمومی خیلی بالاتر است، مشتریان کالاهای آن‌ها را بیشتر می‌خرند، عرضه کننده‌های مواد و قطعات در رعایت استانداردهایشان کوشاتر هستند، داوطلبین بیشتری برای استخدام به آن‌ها رجوع می‌کنند، بازرسین کار با آن‌ها روابط حسنه‌ای دارند و آن‌ها را مشمول جریمه‌های خود نمی‌کنند، ...

4-از نظر روانی محیط کاری در کارخانه‌های ایمن و سالم خیلی کمتر دچار تشنجاتی از قبیل اعتصابات، کم کاری، غیبت، استرس، ... می‌شود.

مطلب مرتبط بعدی: علل بروز حوادث در محیط کار

مطلب مرتبط قبلی: راه های درمان استرس چیست؟

/ 1 نظر / 106 بازدید