عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: آلودگی هوا (قسمت چهارم)

بیماریهای ریوی ناشی از استنشاق گرد و غبارهای گیاهی

گردو غبارهای گیاهی که کارگران کشاورزی یا صنعتی را در معرض ابتلا به بیماریهای ریوی قرار می دهند ، بسیار متنوع هستند . از گرد و غبارهای گیاهی بیماری زا می توان از ذرات پنبه ، تنباکو ، چای ، توتون ، قهوه ، کاکائو، نیشکر ، سبوس غلات ،... نام برد . در زیر به برخ از بیماریهای ناشی از این گردو غبارها می پردازیم .

کارگرانی که بنحوی با پنبه، یا با تولید نخ در صنایع پنبه و حلاجی و ریسندگی آن سر و کار دارند، معمولا گرد و غبار آنرا استنشاق می کنند و اکثرا در شروع کار خود به سرفه های پی در پی و شدید دچار می شوند. این سرفه ها تا موقعیکه اشتغال آدامه داشته باشد  همراه با کارگران بخصوص در روزهای اول هفته می باشد که به (تب دوشنبه) (Monday Fever) معروف هستند. در صورت تماس در مدت طولانی (مثلا 30 سال)، عوارضی مانند حملات آسم، تنگی نفس و بیماریهای ریوی مزمن بروز می کنند که به از کار افتادگی دائمی خواهد انجامید.

ذرات تفاله نیشکر نیز که پس از جد کدن شیره قندی از فیبر نیشکر حاصل می گردند و در صنعت کاغذ سازی مصرف می شود ، پس از ورود به ریه باعث عوارضی از قبیل درد سینه ، تنگی نفس ، تب و سردرد می شود .

گرد و غبار حاصل از تهیه توتون نیز باعث تحریک مخاط بینی ، ورم پلک چشمها ، ورم ملتحمه و ریزش اشک می شود . در ضمن تماس شیره توتون و گرد و غبار آن با پوست بدن سبب ناراحتیهای  پوستی می گردد . حملات آسم نیز در قسمت برش سیگار ، خوشبختانه امروزه مکانیزه گردیده ، قبلا بکرات دیده می شد . مواردی از مسمومیت حاد و مزمن ناشی از نیکوتین نیز در کشاورزان و کارگران دیده شده است .

استنشاق گرد و غبار غلات سبب تحریک مخاط گلو، بینی، چشم و مجاری تنفسی گشته و باعث بوجود آمدن عوارضی چون عطسه، سرفه، سوزش مخاط بینی و گلو، و تنگی نفس می شود . استنشاق گرد و غبار یونجه و سایر مواد آلی نیز که بر اثر رطوبت بوسیله قارچهای مختلف آلوده می شوند ، باعث عوارضی مانند تب، سرفه، تنگی نفس و پنومونی (یا بحرانهای تنفسی) می شوند

گرد و غبار ناشی از کار با گندم نیز می تواند تولید سوزش گلو و بینی و بالاخره عوارضی شبیه آسم بکند .

نوعی بیماری ریوی نیز که به آسم کارگران صنعت چاپ موسوم است بر اثر تماس این کارگران با صمغ مصرفی در چاپ رنگی مانند صمغ آکاسیا، صمغ کاریا و یا صمغ عربی بوجود می آید . حد متوسط تماس شغلی با این صمغها تا ایجاد آسم 5 سال است.

مطلب مرتبط بعدی:عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: آلودگی هوا (قسمت پنجم)

مطلب مرتبط قبلی: عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: آلودگی هوا (قسمت سوم)

/ 0 نظر / 53 بازدید