طراحی محل کار بصورت ایستاده

تطابق ارتفاع میدان کار با کسی که به صورت ایستاده کار می کند معمولا سخت تر از تطابق آن با کار بصورت نشسته است. اختلاف اندازه میز کار یک زن کوتاه قد با میز کار یک مرد بلند قد برای کار هم شکل نبایستی از 25 سانتیمتر تجاوز نماید.

در حالیکه ارتفاع کار نشسته قابل تنظیم بوسیله صندلی است، کار ایستاده از چنین قابلیتی برخوردار نیست. به همین خاطر برای طراحی کارهای ایستاده معمولا توصیه می شود که در مورد ارتفاع میدان کار، از اندازه های حد متوسط استفاده شود. همانطوریکه در مورد کار نشسته گفته شد، در مورد کار ایستاده نیز ارتفاع محل انجام کارهای دقیق از زمین باید زیادتر از ارتفاع کارهای دستی بدون کنترل دقیق چشمی باشد. این ارتفاع برای کارکردن با قطعات سنگین باید به مراتب کمتر در نظر گفته شود تا سنگینی اجسام بوسیله استفاده از کلیه عضلات ساعد، بازو و شانه خنثی گردد.

فضای حرکت بازوها هنگام کار بصورت ایستاده تفاوتی با کار بصورت نشسته دارند و فقط هنگام کار ایستاده با برداشتن قدم به طرفین میدان فعالیت دستها وسیعتر می گردد.

در مورد پاها، بایستی توجه شود که هنگام طراحی محل کار، مثلا روی باند متحرک، آزادی حرکت کافی برای پاها و حتی برای زانوان و نوک پاها نیز در نظر گرفته شود. اصولا برای پاها هنگام کار بصورت ایستاده، هیچگونه وظیفه ای مانند فشار دادن و غیره نبایستی در نظر گرفته شود، زیرا فشار زیاد به پاها باعث خستگی و فرسودگی زودرس آنها خواهد شد. بعلاوه باید توجه داشت که کار ایستاده و استاتیک (بدون حرکت) در مدت زمانهای طولانی باعث جمع شدن خون در پاها گشته و گردش خون را مختل کرده و ایجاد بیماری واریس می کند یا به بیماریهای دیگری مانند سیاتیک که به خاطر فشار به مهره های کمر عارض می گردد منجر خواهد شد. در اینگونه موارد می توان از صندلی های پایه بلند استفاده کرد.

مطلب مرتبط بعدی: مطالعه کار و حرکات عضلانی

مطلب مرتبط قبلی: طراحی محل کار به صورت نشسته

/ 1 نظر / 51 بازدید
سید مجتبی حسینی

سلام محسن عزیز شما که اینقدر زحمت میکشید و مطالب مفیدی رو قرار میدید ای کاش لطف می کردید و اونها رو قفل نمیکردید و قابل کپی بودند. من وبلاگ «بهداشت حرفه ای کوهدشت» رو مدیریت میکنم. لطف کنید و به حرفهام فکر کنید و در صورت تمایل قفل کپی رو بردارید اینطوری میشه از وبلاگتون واقعا لذت برد. با تشکر حسینی.