چگونه در دانشگاه و محیط کار، از سرماخوردگی و آنفولانزا دوری کنیم؟

روزهای ابتدایی فصل پاییز، از زیبا ترین و بهترین روزهای سال هستند. هوای گرم شروع به خنک شدن می کند، ژاکت های رنگارنگ در کمد لباس پدیدار می شوند و به دلیل آنکه بسیاری از افراد تازه تعطیلات را پشت سر گذاشته اند حجم کاری و استرس و فشار کار کمتر می شود. متاسفانه، تنها مشکلی که وجود دارد احتمال بروز آنفلوآنزا و سرماخوردگی است. اما خبر خوب این است که شما می توانید با اقدامات احتیاطی در طول پاییز، سلامت و شادابی خود را حفظ کنید.

دکتر لارنس هرمان، مدیر مراقبت های اولیه در موسسه مطالعات فناوری پزشکی نیویورک می گوید: «مهمترین و ضروری ترین کاری که باید قبل از هر چیز در شروع فصل پاییز انجام شود، دریافت واکسن آنفولانزا است. این کار به طور چشمگیری شانس شما، خانواده شما و همکاران شما را برای فرار از آنفولانزا افزایش می دهد. شما می توانید در اکثر داروخانه ها واکسن آنفولانزا را بیابید.»

پیشگیری بهترین راهکار است

دکتر ماتیلدا پرنت، یک پزشک، نویسنده و مشاور سلامت، برای پیشگیری از آنفولانزا نکات زیر را بیان می کند:

 • در محیط کار یا دانشگاه از دست زدن به دستگیره های درب، شیرهای آب، کلیدهای برق و یا هر نوع وسیله ای که به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرند، تا حد امکان اجتناب کنید. در صورت لزوم از یک دستمال کاغذی، آستین و یا هر چیزی که مانع بین سطح احتمالاً آلوده و دست می شود، استفاده کنید.
 • در طول شبانه روز مراقب باشید دستان خود را دور از صورت، به ویژه دهان، چشم و بینی نگه دارید. از آنجا که ویروس ها و میکروب ها یا از راه هوا و خوراک و یا تماس شیئی مانند دست آلوده به اجزای صورت وارد بدن می شوند، جزء در مواردی که دست خود را شسته اید، از تماس دست با صورت خودداری کنید.
 • بعد از هر سرفه یا عطسه، دست های خود را کاملاً بشویید، حتی اگر از دستمال استفاده نموده اید.
 • از دست دادن (و روبوسی) جداً خودداری کنید.
 • تب، سردرد، در عضلانی، لرز، خستگی، سرفه و آبریزش بینی از علائم بروز آنفلوانزا است که به محض اینکه شما آنها را احساس کردید، باید بیش از پیش مراقب تماس با سطوح آلوده مانند صفحه کلید کامپیوتر و دستگیره های درب باشید و اکیداً از دست زدن به اجزای صورت خودداری کنید.

اگر چه این راهنماییها در طی فصل آنفولانزا مفید به نظر می رسند، بهتر است در بقیه سال نیز تا حد امکان آنها را مد نظر قرار دهید. دکتر رضا حسین، متخصص بیماریهای بزرگسالان، می گوید: "در هر فصلی از سال احتمال بیمار شدن وجود دارد، بنابراین بهتر است به هر نحوی که شده این احتمال کاهش یابد. ترک سیگار، استفاده از واکسن آنفولانزا (سالی یک بار در ابتدای فصل سرما)، دوری از افراد بیمار، استفاده منظم و طبق برنامه از داروهای تجویز شده توسط پزشک، مصرف مولتی ویتامین، شستن دست ها و اموراتی از این قبیل ضامن حفظ و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن هستند و  از بیمار شدن شما جلوگیری می کنند.»

آنفولانزا را چگونه درمان کنیم؟

علائم آنفلوانزا می تواند خفیف یا شدید باشند و حتی ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شوند. علائم عموما 1 تا 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود. راهکارهای ضد آنفولانزا، در صورتی که در عرض 12تا 48 ساعت پس از بروز اولین علائم بکار برده شوند، می تواند طول مدت آنفولانزا را کوتاه کند. بنابراین سریع عمل کنید.

بهترین راهکار مراجعه به پزشک است اما بدون دارو نیز می توانید علائم آنفلوانزا را تا حد زیادی از بین ببرید، برای این کار کافیست:

 • به مقدار کافی استراحت کنید.
 • مایعات روشن مانند آب، آبگوشت و نوشابه های ورزشی بنوشید. آنها برای جلوگیری از خشک شدن بدن لازم هستند.
 • هنگام تب حوله مرطوب و سرد، بر روی پیشانی، بازوها، و ساق پاها قرار دهید.
 • برای تنفس بهتر از دستگاه های مرطوب کننده در خانه و محل کار خود استفاده کنید.
 • برای تسکین گلو درد آب نمک (آب گرم نمک) غرغره کنید.
 • در صورتیکه یکی از دوستان یا همکارانتان بیمار است، تا آنجا که ممکن است محل کار فرد بیمار را به دور از افراد دیگر قرار دهید. تهویه خوب در محل کار و کلاس های درس مانند باز نگه داشتن پنجره های دفتر کار، تمیز نگه داشتن سطوح و پاک کردن آنها با مواد ضد عفونی کننده می توانند در این شرایط بسیار کمک کنند.

 زمانی که بیمار هستید در خانه بمانید.

هرمان می گوید: «اگر مریض هستید، در خانه بمانید.» «بسیاری از مردم فکر می کنند که فقط زمانی که از شدت سرماخوردگی و آنفولانزا توان کار ندارند باید در خانه بمانند و استراحت کنند که کاملاً اشتباه است. فردی که دچار آنفولانزا است، در هر مرحله از بیماری که باشد، در حال گسترش ویروس آنفولانزا در اطراف خود مثل محل کار، خانه، وسایل حمل و نقل عمومی و ... است و به طور بالقوه آمادگی آلوده کردن افراد اطراف خود را دارد. در نتیجه در حالی که شما ممکن است به فرم خفیف آنفلوآنزا دچار باشید، دیگران هنوز هم می توانند بیماری را از شما دریافت کنید. بنابراین حتی در صورت گرفتن یک آنفلوآنزای خفیف، از رفتن به محیط کار خودداری کنید. این کار هم برای شما و هم برای دوستان و همکارانتان مفید تر است.»

بخشی از این متن ترجمه آزاد مطلبی از سایت careerbuilder.com نوشته Susan Ricker است.

/ 0 نظر / 87 بازدید