امکانات رفاهی مورد نیاز کارخانه

وجود امکانات رفاهی در محیط کار می‌تواند یکی از فاکتورهای موثر در افزایش کارایی افراد باشد. برخی از این امکانات بسیار اولیه و جزئی می‌باشند اما گاهاً در نظر گرفته نمی‌شوند مانند آبخوری و یا سرویس بهداشتی. برخی دیگر نیز ممکن است زیاد ضروری به نظر نرسند اما با توجه به فرهنگ حاکم بر افراد مجموعه و حتی شرایط کاری می‌توانند تأثیر بسزایی بر عملکرد افراد داشته باشند و در برخی موارد باعث افزایش غرور و تعصب افراد نسبت به سازمان می‌گردند.

  • آبخوری

امکان دسترسی به آب پاکیزه و خنک برای همه افراد ضروری است به ویژه اگر محیط کاری گرم باشد. در صورتی که این امکان فر اهم نباشد، تعداد اشتباهات افراد بالا می‌رود و به سرعت کارایی سیر نزولی طی می‌کند. سازمان باید امکان استفاده از آب مناسب را فراهم آورد و آبخوری‌هایی را به این منظور در نقاط مناسب تعبیه نماید و حتی تابلویی مانند تابلو «آب آشامیدنی» کنار آن‌ها نصب نماید. از آنجا که آب می‌تواند منشاء بسیاری از بیماری‌ها باشد باید اقدامات لازم در جهت بهداشت وسائل، مخازن و خود آب صورت گیرد و در صورتی که از آب ذخیره شده استفاده می‌شود به طور مرتب آب تازه تهیه شود.

  • امکانات بهداشتی

وجود تجهیزات و امکانات بهداشتی در همه محیط‌های کاری الزامی است و ضرورت آن زمانی افزایش می‌یابد که افراد در محیط کار با مواد شیمیایی و خطرناک سروکار داشته باشند. باید به تعداد کافی سرویس بهداشتی به صورت مجزا برای خانم‌ها و آقایان و در نقاط مناسب در نظر گرفته شود. همچنین باید محل‌هایی به عنوان رختکن در نظر گرفته شود و امکانات لازم مثل کمد، صندلی و آویز لباس در آن‌ها وجود داشته باشد. در صورت لزوم باید در رختکن‌ها و یا در نزدیکی آن‌ها امکانات شستشو مثل حمام در نظر گرفته شود.

  • تجهیزات پزشکی و کمک‌های اولیه

به منظور حفظ و بهبود سلامت نیروی کار و آمادگی برای مواجهه با حوادث باید همواره تجهیزات پزشکی و کمک‌های اولیه لازم در دسترس باشد. جعبه کمک‌های اولیه باید در محل مناسب نصب شود و کاملاً واضح و مشخص باشد. تأمین امکانات لازم و بازرسی جعبه کمک‌های اولیه باید در مسئولیت فردی متخصص و آگاه باشد. به غیر از کمک‌های اولیه، پیشنهاد می‌شود امکانات و ابزارهای انتقال مثل برانکارد در نظر گرفته شود تا در صورتی که لازم است فرد صدمه دیده جابجا شود و یا به مراکز پزشکی مجهز منتقل شود از آن‌ها استفاده گردد.

  • امکانات استراحت

امکانات لازم برای استراحت مواردی مانند صندلی، نیمکت، اتاق انتظار، اتاق استراحت و ... هستند. این موارد کمک می‌کنند تا افراد در ساعت‌هایی به دور از استرس و شلوغی محیط کار استراحت نموده و انرژی از دست رفته خود را باز یابند. به این منظور باید به تعداد کافی امکانات استراحت فراهم نمود. همچنین باید برای افرادی که اغلب اوقات به صورت ایستاده مجبور به انجام کار هستند صندلی راحت و مناسب تهیه کرد تا در مواقع بیکاری از آن استفاده نمایند. وجود اتاق‌های استراحت کمک می‌کند تا افراد در زمان‌های ناهار یا استراحت در محیطی آرام بتوانند شادابی و نشاط کافی بدست آورند.

  • غذاخوری

تا اینجا به خوبی روشن شده است که سلامت و شادابی افراد فاکتوری موثر در افزایش کارایی و بهره وری آن‌هاست. هنگامی که ساعت‌های کاری به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که افراد در زمان‌های مربوط به صبحانه، ناهار و یا شام در کارخانه هستند و یا حتی در مواقعی که فاصله کارخانه از محل زندگی افراد به حدی دور است که ممکن است صبح‌ها بدون خوردن صبحانه مجبور به ترک خانه برای رسیدن به کارخانه باشند و یا شب‌ها دیر وقت به محل زندگی برسند لازم است تدارک وعده‌ای کامل برای آن‌ها دیده شود. در مواردی لازم است محل‌هایی برای عرضه چای و نوشیدنی‌های خنک در نظر گرفته شود. با توجه به نوع کار و صنعت مورد نظر، می‌توان رستوران‌ها و یا بوفه‌هایی در محیط در نظر گرفت که غذا و خوراکی‌ها را با قیمت مناسب در اختیار کارگران قرار دهد البته این محل‌ها نباید زیاد به کارگاه‌ها و بخش‌های عملیاتی نزدیک باشند.

  • مهد کودک

در برخی از صنایع زنان می‌توانند بسیار مؤثرتر و کاراتر از مردان عمل کنند اما اغلب با یک مشکل بزرگ روبرو هستند و آن نگهداری از کودکانشان است. به همین دلیل در برخی از صنایع و کارخانجات وجود محل‌هایی برای نگهداری کودکان از ضروریات است. مسلماً این محل‌ها باید ایمن، پاکیزه و مناسب باشند و سرپرستان و مسئولان مهد باید افرادی سالم و کارشناس باشند. تأمین غذای سالم و تجهیزات بازی و آموزش کودکان نیز باید در نظر گرفته شود.

  • امکانات ورزشی و فرهنگی

وجود امکانات فرهنگی و ورزشی به افراد سازمان این امکان را می‌دهد که در زمان‌های بیکاری به فعالیت‌هایی بپردازند که توان ذهنی و جسمی آن‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین وجود این امکانات می‌تواند به افزایش روابط اجتماعی و دوستی در سازمان کمک کند. برای نمونه سالن‌های ورزشی، کتابخانه‌ها، سالن‌های فیلم و ... می‌توانند مفید واقع شوند. سازمان حتی می‌تواند زمان‌هایی را برای برنامه‌های گروهی خارج از سازمان مثل رفتن به سینما، اردوهای تفریحی، بازدید از موزه‌ها و ... در نظر بگیرد.

  • نمازخانه

در بسیاری از کشورها مثل ایران، فرهنگ و آیین افراد ایجاب می‌کند محل‌هایی به منظور عبادت و برگزاری مراسم دینی در نظر گرفته شود. مدیران باید زمان‌هایی را به این منظور تخصیص دهند و حتی می‌توانند در صورتی که اغلب افراد از یک آیین پیروی می‌کنند، به منظور بزرگداشت ایام و مناسبت‌های خاص هر آیین، برنامه‌هایی مذهبی در نظر بگیرند.

مطلب مرتبط بعدی: مقدمه ای بر فرآیند انتقال و جابجایی مواد

مطلب مرتبط قبلی: سیستم تهویه مطبوع در کارخانه

/ 0 نظر / 25 بازدید