نورپردازی و تنظیم روشنایی کارخانه چگونه باید باشد؟

تخمین زده شده است که 80 درصد اطلاعات لازم برای انجام هر کاری توسط مشاهده و دیدن حاصل می‌گردد. قابلیت مشاهده و دیدن مطلوب تجهیزات، محصولات و اطلاعات در فرایند کار یکی از فاکتورهای ضروری در سرعت بخشیدن به امر تولید، کاهش تعداد کالاهای معیوب، کاهش ضایعات و جلوگیری از بیماری‌های عصبی و سردردهای حاصل از کم نوری یا پرنوری فضای کار است. به همه این موارد می‌توان حوادث ناشی از کم نوری و یا نور زیاد را اضافه نمود.

در اصل میزان نور باید با نوع کار مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، سطح روشنایی، نه تنها باید با افزایش دقت لازم در کار یا مینیاتوری شدن کار افزایش یابد که باید با افزایش سن کارگران نیز زیاد شود. تجمع گرد و غبار و یا ساییدگی سطح منبع نور باعث می‌شود سطح روشنایی به میزان 10 الی 15 درصد کاهش یابد. در مواردی که کار با گرد و غبار همراه است در طراحی سیستم نورپردازی، باید این افت تدریجی سطح روشنایی با گذر زمان در نظر گرفته شود. همچنین نظافت منظم سامانه‌های نورپردازی نیز ضروری است.

همچنین باید از ایجاد تضاد بیش از حد سطح روشنایی بین فضای کاری کارمندان و محیط عمومی و بیرون از کارگاه خودداری کرد. استفاده از نور طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد و تشویق شود. برای این کار می‌توان پنجره‌هایی نصب کرد که قابل باز و بسته شدن باشند، بیشترین مدت نورگیری را در طول مدت روز داشته باشند و دارای فاصله مناسب از ایستگاه‌های کاری باشند و همچنین قابلیت نصب پرده روی آن‌ها وجود داشته باشد. اما از آنجا که در همه حال نمی‌توان از نور طبیعی استفاده نمود لازم است شرایطی برای استفاده از نور مصنوعی نیز وجود داشته باشد به طوری که امکان ایجاد دیدی مناسب فراهم آید و اطمینان حاصل شود که شدت نور در محیط کاری، محیط بیرونی و اشیای مجاور متناسب نگه داشته شود.

کنترل نورپردازی

به منظور استفاده بهتر از نور در محیط کار، نکات زیر را باید در نظر داشت:

  1. برای توزیع نور یکسان، بهتر است برای هر ردیف از چراغ­ها به ویژه برای ردیف چراغ‌های کنار پنجره، کلید مستقل در نظر گرفته شود تا بتوان با توجه به میزان نور طبیعی، نور کل را کنترل نمود.
  2. برای جلوگیری از بازتاب خیره کننده نور بهتر است از سطوح شیشه‌ای و براق در محیط کار کمتر استفاده شود.
  3. به منظور رسیدن به سطح نور مطلوب در کارهای خاص، بهتر است از نورهای موضعی استفاده شود.
  4. برنامه منظمی به منظور تمیز کردن لامپ‌ها و همچنین تعمیر و نگهداری از سیستم‌های الکتریکی طراحی شود تا از حوادث احتمالی جلوگیری گردد و از بیشترین سطح روشنایی بتوان استفاده نمود.
  5. از نگاه کردن مستقیم به منابع نوری خودداری نمایید. به این منظور می‌توان منابع نوری را به گونه‌ای قرار داد که امکان نگاه مستقیم به آن وجود نداشته باشد

مطلب مرتبط بعدی: چگونه بر شرایط دمایی و آب و هوایی کارخانه نظارت کنیم؟

مطلب مرتبط قبلی: ساختمان کارخانه چگونه باید باشد؟

/ 1 نظر / 104 بازدید