تاریخچه بهینه سازی

 پس از جنگ جهانی دوم، نتایج حاصل از بکاربردن تحقیق در عملیات در مسائل نظامی در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار گرفت و بواسطه گسترش روز افزون استفاده از این علم در بسیاری از صنایع، علوم و حتی خدمات عمومی توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه ای در تکنیک های تحقیق در عملیات حاصل شد. با توسعه این علم، مدیران و تصمیم گیرندگان به این نتیجه رسیدند که صرفه جویی های حاصل از بکارگیری تکنیک های تحقیق در عملیات در حل مسائل می تواند بسیار سودآور باشد زیرا حتی صرفه جویی ده ریالی در هر واحد در سیستم های تولید انبوه می تواند میلیون ها ریال سودآوری داشته باشد.

در سال 1947، جرج دانتزینگ[1] الگوریتم سیمپلکس را برای حل مسائل برنامه ریزی خطی ارائه داد که این امر منجر به معرفی او به عنوان یکی از بزرگان علم تحقیق در عملیات شد. برنامه ریزی خطی یکی از تکنیک های پایه و اولیه در بهینه سازی است. توسعه سیستماتیک الگوریتم های محاسبه برای حل مسائل برنامه ریزی خطی در سال 1952 در شرکت رند[2] در سانتا مونیکای ایالت متحده و تحت رهبری دانتزینگ کلید خورد. دانتزینگ به طور مداوم تا اواخر سال 1956 روی این پروژه کار می کرد تا اینکه در این سال پیشرفت بزرگی در نسل اول کامپیوتر ها ایجاد شد. اهمیت برنامه ریزی خطی در سال 1980 توسط یک مهندس کامپیوتر با نام لازلو لوواز[3] بیشتر مطرح شد و ادعا نمود « اگر اطلاعاتی آماری در رابطه با زمانی که کامپیوتر ها در سراسر دنیا بر روی مسائل مختلف صرف می کنند جمع آوری شود آنگاه احتمالاً برنامه ریزی خطی بیشترین زمان را در بین مسائل مختلف به خود اختصاص می داد.» همچنین در همان سال ایگن لاولر[4] در برکلی در مقاله ای نوشت «برنامه ریزی خطی علمی است که می تواند در زمینه ها مختلف مورد استفاده قرار گیرد از جمله: تخصیص منابع، برنامه ریزی تولید، زمان بندی انجام کار، تصمیم گیری در انتخاب پروژه های سرمایه گذاری و حتی تعیین استراتژی های بازاریابی. تاثیر اقتصادی و فراگیر برنامه ریزی خطی در صنایعامروز دنیا غیر قابل انکار است.». 

در مجموع توسعه تکنیک های بهینه سازی همچنان ادامه دارد و در نیم قرن اخیر پیشرفت هایی در زمینه تکنیک های ابتکاری مانند شبیه سازی تعمیم یافته، جستجوی ممنوعه، الگوریتم ژنتیک، محاسبات شبکه عصبی، منطق فازی و کلونی مورچگان صورت گرفته است که راه های جدیدی را برای مدیران در خصوص تصمیم گیری در مسائل  پیچیده تر باز نموده اند.


[1] George B. Dantzing

[2] Rand

[3] Laszlo Lovasz

[4] Eugene Lawler

/ 2 نظر / 462 بازدید
دانیال

بسیار عالی بود...

فرزان

عالی بود مررررررررررررررررسی