راه های درمان استرس چیست؟

استرس را می‌توان از چهار طریق درمان کرد :

الف- درمان فیزیکی : استرس را می‌توان از طریق ماساژ، استفاده از حمام گرم و جکوزی، استفاده از طب سوزنی، ... به میزان قابل توجهی کاهش داد. امروزه برای مبارزه با استرس استفاده از دستگاه‌های UVA که اشعه ماوراء بنفش را پس از عبور دادن از فیلتر به انسان می‌تابانند بسیار متداول شده است.

ب- درمان شیمیایی: با خوردن ویتامین‌ها، آدرنالین، هورمون‌ها و اسیدهای آمینه می‌توان مقاومت بدن را در مقابل استرس افزایش داد.

ج- درمان عصبی: مقدار زیادی داروهای آرام بخش و مسکن وجود دارند که در سطح وسیعی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. گذشته از اینکه استفاده از این داروها در کوتاه مدت می‌توانند برای کاهش استرس بسیار مفید باشد، ولی استفاده از آن‌ها بدون تجویز پزشک و در دراز مدت باعث ایجاد اعتیاد روحی و جسمی به این داروها می‌شود که خود معضلات مختلفی را به دنبال دارد.

د- درمان روانی: در مواقعی که استرس با شدت خیلی زیادی و در طی زمان طولانی باعث بیماری‌های حاد روحی مانند افسردگی های شدید عصبی و سایر بیماری‌های روحی ذکر شده شود، بایستی حتماً بیمار تحت روان درمانی قرار گیرد. درمان روانی استرس به طرق مختلف صورت می‌گیرد که می‌توان از روانکاوی و گشتافت تراپی و روان درمانی رفتاری نام برد.

مطلب مرتبط بعدی:حوادث ناشی از کار

مطلب مرتبط قبلی: استرس را چگونه اندازه گیری کنیم؟

/ 0 نظر / 86 بازدید