7 عاملی که در انتخاب سیستم جابجایی مواد باید در نظر بگیریم.

 i. ویژگی موادی که باید جابجا شوند

باید توجه نمود که موادی که قصد جابجایی آنها را داریم جامد هستند، مایع هستند یا گاز و اینکه در چه اندازه، شکل و وزنی باید جابجا شوند. این ویژگی ها، موارد مهمی هستند که باعث می شوند بتوان بخشی از تجهیزات را به دلیل عدم همخوانی با این ویژگی ها از طیف گسترده تجهیزات جابجایی حذف نمود. همچنین اگر ماده مورد نظر آتش گیر، خورنده و یا سمی باشد ایجاب می کند که از روش ها و تجهیزات جابجایی خاصی استفاده شود که ایمن تر و مطلوب تر باشند.

ii. چیدمان و خصوصیات ساختمان

عامل محدود کننده دیگری که در این تصمیم گیری وجود دارد نوع و ویژگی های فضای محل کار است. پایین بودن ارتفاع سقف، ممکن است مانع استفاده از بالابر و جرثقیل گردد و یا وجود ستون در فضای کار می تواند نوع و اندازه تجهیزات جابجایی مواد را محدود نماید. اگر فضای مورد نظر چند طبقه باشد، استفاده از رمپ ها و شوتینگ ها (ناودان های عمودی) می تواند انتخاب مناسبی باشد. نوع چیدمان کارخانه به نوعی تعیین کننده نوع عملیات تولید (پیوسته، تولید انبوه، کارگاهی و موقعیت ثابت) است و می تواند فرآیند انتخاب تجهیزات جابجایی را نیز محدود نماید. همچنین میزان تحمل فشار کف نیز برای انتخاب این تجهیزات باید محاسبه و مورد توجه قرار گیرد.

iii. جریان تولید

اگر جریان مواد بین دو نقطه از کارخانه عمدتاً ثابت است و احتمال تغییر این جریان ناچیز است، استفاده از تجهیزات جابجایی ثابت مانند نوارهای نقاله یا شوتینگ ها ایده موفقتری خواهند بود. در غیر این صورت اگر به دلیل نوع فرآیند و یا تولید چند محصول مختلف، جریان مواد ثابت نیست و نقاط مبدا و مقصد جابجایی دائماً در حال تغییر هستند بهتر است از تجهیزات متحرک مانند لیفتراک ها استفاده شود.

iv. ملاحظات هزینه

این فاکتور یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار است. عوامل اشاره شده در بالا عواملی هستند که کمک می کنند تعداد گزینه های ممکن را کاهش دهیم اما قیمت و هزینه های استفاده می تواند کمک کند تا تصمیم نهایی اتخاذ گردد. برای مقایسه بین گزینه های مختلف تجهیزات جابجایی که همگی قادر به جابجایی مواد مورد نظر به شکل مناسب هستند، باید چندین هزینه مورد ارزیابی قرار گیرد. اصلی ترین هزینه ها عبارتند از هزینه سرمایه گذاری اولیه، هزینه های عملیاتی و هزینه تعمیرات و نگهداری. در بیشتر موارد با محاسبه و مقایسه هزینه کل در رابطه با هر گزینه می توان تصمیمی منطقی برای انتخاب بهترین گزینه اتخاذ نمود.

v. ویژگی های عملیات جابجایی

انتخاب تجهیزات مناسب جابجایی به ویژگی های عملیات جابجایی نیز بستگی دارد. برای مثال اینکه عملیات جابجایی، کاری دائمی است یا موقتی، پیوسته است یا گسسته و همچنین افقی بودن جهت جابجایی یا عمودی بودن آن بر انتخاب نوع تجهیزات تاثیر خواهد داشت.

vi. فاکتورهای مهندسی

فاکتورهای مهندسی به عواملی مانند ابعاد و اندازه درها، ارتفاع طبقات، مساحت سطح زمین در دسترس و استقامت و مقاومت فشاری سطح طبقات اطلاق می شود که بر فرآیند انتخاب بهترین تجهیزات جابجایی بی تاثیر نیست.

vii. قابلیت اطمینان تجهیزات

میزان قابلیت اطمینان تجهیزات، اعتبار تامین کننده آنها و چگونگی خدمات پس از فروش نقش مهمی در انتخاب تجهیزات جابجایی مواد دارد.

مطلب مرتبط بعدی: رابطه فرآیند جابجایی مواد و چیدمان کارخانه

 مطلب مرتبط قبلی: 20 اصل مهم در طراحی فرآیند جابجایی مواد

/ 2 نظر / 234 بازدید
سمیرا

سلام. نمیتونم کبیش کنم لطفا به ایمیلم بفرستین. ممونتم

barzegar

سلام ممنون از وبلاگ خوبتون خواهشا رنگ بک گراند یا نوشته رو تغییر بدین الان مطالعه مطالب خوبتون خیلی مشکله-سپاس