حل یک مسئله ساده برنامه ریزی خطی

شرکت تولید شیشه ویندور، محصولات شیشه ای مانند در و پنجره شیشه ای تولید می کند. این شرکت سه کارخانه دارد. درکارخانه اول قاب و چارچوب آلومینیومی تولید می شود، کارخانه دوم قاب چوبی تولید می کند و درکارخانه سوم شیشه تولید و محصول نهایی مونتاژ می گردد.

به علت کاهش درآمدها، مدیر شرکت تصمیم به بازنگری در خطوط تولید شرکت دارد. به طوریکه با کاهش تولید محصولات کم بازده، ظرفیت تولید برای ساخت دو محصول جدید زیر که دارای پتانسیل سودآوری بالایی هستند ایجاد شود:

محصول جدید اول: در شیشه ای 8 فوت با چارچوب آلومینیومی

محصول جدید دوم: پنجره 4 در 6 فوت با قاب چوبی

محصول اول برای تولید به بخشی از ظرفیت تولید کارخانه 1 و 3 نیاز دارد و به تجهیزات کارخانه 2 احتیاجی ندارد. محصول دوم نیز تنها به کارخانه های 2 و 3 نیاز دارد. گزارش های بازاریابی نشان می دهند، هر تعداد که شرکت بتواند از این دو محصول تولید کند، در بازار به فروش خواهد رسید. با این حال، چون هر دو محصول جدید برای تولید به ظرفیت کارخانه سوم نیاز دارند، مشخص نیست چه تر کیبی از این دو محصول تولید شود تا سود بیشتری حاصل گردد. برای پاسخگویی به این سوال، شرکت یک تیم OR تشکیل داده است.

تیم OR در ابتدا جلسه ای را با مدیران عالی شرکت، تربیت داده و هدف آنها را از تشکیل این تیم جویا شد. نتیجه این گفتگوها تعریف مسئله به صورت زیر است:

«تعیین کنید چه نرخی از دو محصول جدید باید تولید شوند تا سود کل شرکت ماکزیمم گردد و در عین حال محدودیت های مربوط به ظرفیت تولید هر سه کارخانه نیز در نظر گرفته شود. هر محصول در دسته های 20 تایی تولید می شود، در نتیجه نرخ تولید به صورت تعداد دسته های تولیدی در هر هفته تعریف می شود. همچنین هر ترکیبی از نرخ تولید دو محصول که در محدودیتها صدق کند قابل قبول است و از این نظر محدودیتی وجود ندارد؛ حتی اگر از یک محصول اصلاً تولید نشود و کل ظرفیت به تولید محصول دیگر اختصاص یابد.»

حل این مسئله و تفسیرهای آن در فایل پیوست قابل دانلود است.

دانلود:          PDF - 8 pages - 857Kb

 

پست مرتبط بعدی: اصطلاحات و اجزای مدل برنامه ریزی خطی

پست مرتبط قبلی: مقدمه ای بر برنامه ریزی خطی

/ 14 نظر / 142 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سحر

دانلود نمیشه چیکار کنم

سحر

حل یک مسله ساده برنامه ریزی خطی دانلود نمیشه خواهشا کمکم کنید واجبه

عباس خادم

لطف کنید به ایمیلم بفرستید.دانلود نمیشه

امیر

سلام ممنون میشم که فایل پی دی اف برای من هم ارسال کنید. مرسی

محسن

با سلام و تشکر فایل دانلود نمیشه ممنون میشم یا لینک رو درست کنید یا برای منم ایمیل کنید

سینا

با سلام فایل دانلود نمیشه لطفا برام میل کنید با تشکر [لبخند]

الهام

سلام.من هم تازه وبلاگتون رو دیدم.میدونم ک خیلی وقت از گذاشتن متننتن میگذره ولی اگه زحمتی نیست فایل پاسخ رو برای من هم بفرستید.متشکرم

ن

سلام خواهشمندم در صورت امکان فایل موردنظر را برای بنده ایمیل فرمایید با تشکر

ن

سلام خواهشمندم در صورت امکان فایل را برای بنده ارسال فرمایید با تشکر

amir

سلام. لطفا فایل رو ایمیل بفرمایید. از اینجا قابل دانلود نیست.