عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: دما (سرما)

از نظر بهداشتی مطلوبترین حرارت برای زندگی را 21 درجه سانتیگراد می دانند که از نظر سایر شرایط اقلیمی با رطوبت 50 درصد و جریان هوایی در حدود 10 سانتیمتر در ثانیه همراه باشد .

 

در گذشته پزشکان شاغل با کارکردن در داهای پایین کمتر از کارکردن در گرما آشنایی داشتند ولی امروزه تعداد مشاغلی که در آنها کارکنان در معرض هوای سرد و سرما قرار  می گیرند مرتبا رو به افزایش است . کارگران کشاورزی ، دستفروشان و کاسبان بازارهای روباز ، جنگلبانان ، مامورین بازرسی و تعمیر سیمهای ارتباطی برقی و راه آهنها ، ملوانان ، سربازان و مامورین شهربانی ، کارگران ساختمانی ، کارکنان سردخانه ها ، نقشه برداران و مهندسین راه ، ... بعلت وضع خاص شغلی خود کم و بیش در معرض خطر سرما قرار دارند .

عوارض ناشی از سرما : سرما از طریق انقباض عروقی و بسته شدن آنها، کم خونی موضعی اندام و اعضاء و یا لخته شدن خون در عروق می تواند بسیار خطرناک باشد . در ضمن سرما بطور مستقیم بر روی عصبها تاثیر گذاشته و باعث اضمحلال آنها می شود و به مرگ سلولها می انجامد . بطور کلی وقتی بدن در معرض سرمای شدید قرار می گیرد سیستم دفاعی بدن قادر به مبارزه نمی شود و حرارت مرکزی بدن شروع به سقوط می کند در صورتیکه این حرارت به 30 درجه برسد 50 درصد امکان مرگ وجود دارد ، و در حرارت 24 درجه مرگ حتمی است در زیر به برخی از عوارض ناشی از سرما اشاره می کنیم :

سرما زدگی یا هیپوترمی : این عارضه وقتی بروز می کند که فرد در معرض سرمای شدید در مدت زمان طولانی قرار گیرد . اگر این مدت زمان خیلی طولانی شود حتی سرماهای متوسط نیز ایجاد سرما زدگی می کند . ابتدا لرزشهای شدیدی به انسان دست می دهد که با بی قراری و دردهای شدید عضلانی بویژه در پشت گردن همراه است . رفلکسها تشدید می شوند ، نبض تند شده و فشار خون بالا می رود و انقباض عروقی ایجاد می گردد . بتدریج خواب آلودگی شدیدی بر شخص مستولی شده و تیرگی روانی و بی حسی بر او چیره می گردد ، و سرانجام شخص به حالت اغماء می افتد ، بیهوش می شود و بدنش کاملا سفت می شود .

یخ زدگی موضعی: این عارضه که معمولا در دستها ، پاها ، گوشها و بینی ایجاد می شود با نشانه های خفیفی از قبیل ورم ، کبودی انگشتان ، ترک برداشتن پوست شروع می شود .  اگر تماس با سرما همچنان ادامه پیدا کند کم کم به اختلال در گردش خون در نسجها ، رنگ پریدگی موضعی و از دست دادن حس درد و لمس می انجامد. یخ زدگی ایجاد می شود و اگر به موقع معالجه نشود به از دست رفتن و قطع شدن انتهای پوستها می انجامد .

از دیگر بیماریهایی که از طریق سرما حادث می گردد و یا از آنطریق تشدید می شود می توان به بیماریهای  کلیوی ، ریوی ، رماتیسمی ،... اشاره نمود .

تدابیر حفاظتی و پیشگیری از خطرات سرما : با بکار بستن تدابیر زیر می توان به میزان قابل توجهی خطرات سرما را پیشگیری نمود :

  • آماده کردن قطعات و لوازم مورد نیاز در محیطهای گرم بطوریکه حداقل ممکن کار برای هوای سرد باقی بماند .
  • در مواقعی که کارهای تعمیراتی در راهها و جاده ها انجام می گیرند می توان از کامیونهای محفوظ و گرم برای انجام حتی المقدور کارهای تعمیراتی در آنها استفاده کرد .
  • استفاده از حفاظهای چادری و بادگیر برای کارهای ساختمانی
  • استفاده از پوششهای گرم اللخصوص برای اندامهای انتهایی بدن ( کلاه ، دستکش ،...)
  • ایجاد فرصتهای استراحت مناسب در محیطهای گرم
  • استفاده از غذاهای گرم و کالری زا و همچنین ایجاد تشکیلات استحمام با آب گرم
  • انجام معاینات استخدامی بمنظور جلوگیری از استخدام افرادی که سابقه اختلالات و امراض عروقی و غیره را دارند .
  • انجام معاینات منظم دوره ای برای ردیابی نشانه های عوارض مربوط به سرما
  • آموزش دهی به کارگران به منظور آماده سازی آنها برای حوادث احتمالی ناشی از تغییرات جوی ( طوفان ، سیل و ...)

پست مرتبط بعدی: عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: فشار هوا

پست مرتبط قبلی: عوامل فیزیکی موثر در محیط کار: دما (گرما - قسمت دوم)

/ 1 نظر / 137 بازدید
................

مطلبی رو که نمیشه save کرد چه فایده این صفحه رو من نتونستم کپی کنم تو word