چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید!

اینکه شما در یک مصاحبه شغلی چگونه به سوالات مصاحبه گر جواب می دهید به موقعیت و شرایط شما مثل مهارت های شغلی، تجربه کاری، تحصیلات شما و ... بستگی دارد اما همیشه برای یک سوال، پاسخی وجود دارد که از پاسخ های دیگر بهتر و حرفه ای تر باشد.

در این مقاله برخی از سوالات رایج و متداول در مصاحبه های شغلی به همراه جواب های خوب و بدی که می توان در پاسخ به آنها ارائه کرد بیان شده است.

 1. چرا دنبال یک شغل جدید هستید؟

جواب بد و غیر حرفه ای: رئیس شرکتی که قبلاً آنجا کار می کردم فرد مستبد و نا معقولی بود. به همین خاطر نه تنها من که بقیه کارمندان و حتی مشتریان شرکت هم به سختی رفتارش را تحمل می کردند.

نکته: همیشه سعی کنید جواب هایی مثبت ارائه دهید. با جواب بالا به نظر می رسد شما از شرکت قبلی فرار کرده اید و قدرت انعطاف پذیری و توان انطباق با شرایط مختلف را ندارید. البته اگر سابقه کار در شرکت یا سازمان دیگری را ندارید و به دنبال اولین شغل خود هستید، صداقت بهترین جواب است. یعنی توضیح دهید که به دلایلی مثل تحصیل، خدمت سربازی و ... تاکنون فرصت و امکان اشتغال در سازمانی که مطلوب و مورد پسند شما باشد پیش نیامده است.

جواب بهتر و حرفه ای: با توجه به تجربه شغلی خود در شرکت قبلی فکر می کنم تا حدی که می توانستم رشد کنم و چیز یاد بگیرم، پیش رفته ام. در واقع به دنبال یک شغل و چالش جدیدی هستم که فرصت استفاده بیشتر از مهارت هایم را فراهم آورد و موضوعات جدیدی برای یاد گرفتن در خود داشته باشد.

 2. چرا می خواهید برای ما کار کنید؟

جواب بد و غیر حرفه ای: مدتی است که به دنبال کار هستم و به خاطر وخامت شرایط مالی، به این شغل احتیاج دارم.

نکته: قبل از مصاحبه، حتماً از وب سایت شرکت مورد نظر بازدید کنید و تا حدی که می توانید در رابطه با شرکت و تولیدات و خدمات آن اطلاعات کسب کنید. هنگام پاسخ به این سوال، باید از این اطلاعات استفاده کنید و با تمرکز بر یک یا دو مورد خاص و کمی پر و بال دادن به موضوع و تعریف کردن از شرکت توضیح دهید که چرا می خواهید در این شرکت خاص استخدام شوید.

جواب بهتر و حرفه ای: من قبلاً از وب سایت شرکت شما بازدید کردم و ماموریت های سازمان شما را کاملاً با دقت خواندم. بعد از مطالعه آنها به این فکر کردم که این ماموریت ها چه خوب تدوین شده اند و با آنها رابطه خوبی برقرار کردم. از طرف دیگر وقتی متوجه شدم در سه سال گذشته چنین رشد باورنکردنی داشتید و سه شعبه جدید احداث کردید و اینکه فروش شرکت 40 درصد افزایش داشته، تحت تاثیر قرار گرفتم. همه این موارد مایه افتخار یک شرکت است و هر شرکتی دوست دارد شرایط شما را داشته باشد. با توجه به همه این موارد با خودم فکر کردم که جزئی از این شرکت بودن، می تواند بهترین موقعیت شغلی برای من باشد و تجربه کار با چنین تیم کاری و چنین مدیریتی را نباید از دست داد.

 3. شما بیشتر از معمول شغل خود را تغییر داده اید. چرا؟

جواب بد و غیر حرفه ای: دلیل تغییر شغل های متعدد من این است که عادت ندارم در طولانی مدت یک کار خاص را انجام دهم و خیلی زود از آن زده می شوم و می خواهم چیزهای جدید را امتحان کنم.
نکته: برای تعدد تغییر شغل های خود دلایل قانع کننده و قابل قبول مثل تغییر شهر زندگی، تغییر در اهداف زندگی شخصی، تغییر رشته تحصیلی و ... ارائه دهید، اما هنگام پاسخ به این سوال باید روی این نکته تمرکز داشته باشید که به مصاحبه گر اطمینان دهید از این پس آمادگی قرار گرفتن در یک موقعیت پایدار و ثابت را دارید و این همان چیزی است که آنها می خواهند.

جواب بهتر و حرفه ای: قبلاً که کمی جوانتر بودم تصمیم گرفتم شغل های مختلف با زمینه های کاری گوناگون را امتحان کنم. تلاشم این بود که بهترین مسیر شغلی ممکن را برای آینده انتخاب کنم. بعد از همه جستجوها و تجربه های کاری مختلف، امروز فکر می کنم در این صنعت آینده بهتری خواهم داشت و به همین خاطر هم امروز اینجا در خدمت شما هستم.

 4. نقاط قوت شما چیست؟

جواب بد و غیر حرفه ای: یکی از نقاط قوت من این است که می توانم چندین ساعت به طور مداوم کار کنم؛ مثلا قبلاً پیش آمده که کارهای یک هفته خود را که عقب افتاده بود در عرض یک روز انجام دادم. یا اینکه اعتماد به نفس بالایی دارم و بدون اینکه طرف مقابل متوجه بشود می توانم حقیقت را به شکل دیگری جلوه دهم.
نکته: همه ما مفهوم نقطه قوت را می دانیم برای نمونه توانایی انجام کار مداوم، اعتماد به نفس و ... اما مراقب باشید از مثال های مناسب استفاده کنید. نکته دیگر اینکه نقاط قوتی را بیان کنید که متناسب با کار و حرفه درخواستی شما باشد. برای این منظور سعی کنید حداقل 3 یا چهار مورد را بیان کنید.

جواب بهتر و حرفه ای: فرد تیزبینی هستم و به جزئیات خیلی توجه می کنم و موارد متعددی قبلاً رخ داده که توانسته ام به واسطه این توجه به جزئیات از اتفاقات ناخوشایندی جلوگیری کنم. زمانیکه برای شرکت الف کار می کردم، در چند مورد به طور تصادفی ایراداتی را که در گزارشات مالی شرکت رخ داده بود را کشف کردم. به خاطر همین رئیس قسمت دستور داد تا گزارش های مالی قبل از ارسال به دفتر مدیر عامل اول به تایید من برسند اگرچه من در قسمت مالی کار نمی کردم. البته خیلی خوشحال می شوم بتوانم از این نکته برای خدمت رسانی به این شرکت هم به هر طریقی که صلاح باشد استفاده کنم. یکی دیگر از نقاط قوت من ...

5. نقاط ضعف شما چیست؟

جواب بد و غیر حرفه ای: خوب، صحبت کردن درباره نقاط ضعف کمی سخت است اما می توانم بگویم فرد فراموشکاری هستم و پیش آمده که قرارها و مدارکی را فراموش کرده باشم. همچنین نمی توانم زیاد خودم را با قانون و مقررات دست و پا گیری مثل ورود و خروج سر ساعت کاملاً وفق دهم. شاید به نظر برسد کارمند تنبلی باشم اما حداقل انسان راستگویی هستم.

نکته: بعضی از کارشناسان در این مورد گفته اند بهتر است یکی از نقاط قوت خود را در جایگاه نقطه ضعف قرار دهید برای نمونه اینکه خیلی به جزئیات دقت دارید و به همین خاطر کارها را به راحتی و به صورت سرسری انجام نمی دهید و این باعث کندی کار شده است. اما به نظر من بهتر است با در نظر گرفتن توصیه کارشناسان، کمی صادقانه برخورد کنید و نقاط ضعف کوچک خود را بیان کنید و توضیح دهید که چگونه در حال برطرف نمودن آنها هستید.

جواب بهتر و حرفه ای: در برخی موارد در مقابل همکارانی که کارشان را به سرعتی که من انجام می دهم، انجام نمی دهند بی حوصله و بد اخلاق می شوم. با این حال کتاب ها و مقالاتی راجع به کار تیمی خوانده ام و سعی می کنم راجع به شیوه و استیل کار افراد مختلف بیشتر یاد بگیرم. همچنین قصد دارم تکنیک هایی را برای کمک به همکارانی که برای انجام کار با مشکل روبرو می شوند مطالعه کنم.

6. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

جواب بد و غیر حرفه ای: واقعیت این است که من به شدت نیازمند کار هستم و اگر به زودی استخدام نشوم، برای پرداخت بدهی های خود دچار مشکل می شوم.

نکته: این سوال فرصت آخرین دفاع از خودتان را به شما می دهد و به عبارتی باید بر مهارت های خود تاکید کنید و ارتبط آنها را با شغلی که برای استخدام در آن درخواست داده اید تشریح کنید.

جواب بهتر و حرفه ای: هنگامی که آگهی استخدام شما را دیدم، با خودم فکر کردم که این همان موقعیتی است که منتظرش بودم و بهترین محل برای ارائه مهارت ها و تجربیات من است. الان که اینجا هستم و با شما صحبت می کنم و بیشتر در مورد شرکت شما و نیازمندی های آن فهمیده ام، حتی بیشتر از قبل حس می کنم که انتخاب خوبی برای این شغل هستم و می دانم که به خوبی می توانم مسئولیت های این شغل را بر عهده بگیرم و شاید فراتر از انتظار شرکت عمل کنم.

 7. اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شما چیست؟

جواب بد و غیر حرفه ای: هدف کوتاه مدت من اول این است که این مصاحبه را به خوبی به سرانجام برسانم. راجع به هدف بلند مدت نیز باید بگویم که قصد دارم تا چند سال آینده به حد کافی پس انداز کنم و کمی به خودم استراحت بدهم یا اینکه کاری برای خودم راه بیندازم که خودم رئیس خودم باشم.
نکته: برخی از مصاحبه گر ها این سوال را با این هدف می پرسند که ببینند آیا برنامه ریزی شما برای کار در شرکت به صورت بلند مدت است یا اینکه به آن به عنوان یک شغل موقتی نگاه می کنید و به دنبال موقعیت بهتری هستید. برخی دیگر نیز با این سوال می خواهند قدرت برنامه ریزی شما را بسنجند. بیشتر مصاحبه کنندگان دوست ندارند بشنود که شما تا 5 سال آینده میخواهید بازنشسته شوید یا شغل دیگری را دنبال کنید. راجع به هدف کوتاه مدت هم حتماً به استخدام شدن در شغلی که درخواست کرده اید اشاره کنید. برای هدف بلند مدت نیز ارتقاء در مسیر شغلی شرکت را مد نظر داشته باشید.

جواب بهتر و حرفه ای: برای هدف کوتاه مدت باید بگویم که دوست دارم در شغلی مشغول به کار شوم که بتوانم در آنجا از کلیه مهارتهایم استفاده کنم و همچنین برنامه دارم که در دوره های آموزشی مدیرت روابط با مشتریان و ... شرکت کنم. برای طولانی مدت هم فکر می کنم با کسب تجربه در این شغل و گذراندن دوره های مدیریتی بتوانم خودم را برای مشاغل بالاتر در این شرکت آماده کنم.

حالا که می دانید شیوه پاسخ دادن حرفه ای ها به سوالات مصاحبه شغلی چیست، مسلماً اگر سوال بعدی مصاحبه گر این باشد که " از کی می توانید شروع کنید؟" تعجب نخواهید کرد.

این مقاله ترجمه ای آزاد از مقاله ای از سایت FabJob.com نوشته Tag and Catherine Goulet می باشد.

مطلب مرتبط بعدی: اگر می خواهید زودتر استخدام شوید این 10 نکته را رعایت کنید!

/ 12 نظر / 1072 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید

Mrc

مریم

متشکرم.مطالب کاربردی و خیلی خوبی بود.

مهدی

عالی بود استفاده کردم. اگه خواستید به وبلاگم سر بزنید.. با تشکر...

علی

سلام.درود برشما دمت گرم عالی بود

dalamper

با سلام، خیلی خوب بود. ممنون

نرگس

البته این پاسخ های مطرح شده خوب هستن ولی اینکه بخواهیم پاسخ هایی را آموزش بدیم که افراد زمان استخدام عینا بیان کنند ولی در طول مدت همکاریشون به آنها پایبند نباشن نوعی تضاد بین رفتار و گفتار را آموزش داده ایم. اگر افراد از اهداف و نقاط صعف و قوت خودشان باخبر باشن نیازی به این نیست که لقمه را بجویم و آماده مقابلشون بگداریم خودشان قطعا پاسخ درست را بیان خواهند کرد.

سید علیرضا

واقعا از اطلاعاتت ممنونم خیلی بدردم خورد[گل]

mohammad

قشنگ بود. ممنون

حامد

مرسی. خیلی عالی بود.