اگر می خواهید زودتر استخدام شوید این 10 نکته را رعایت کنید!

1.        برای هر شغلی، رزومه و نامه معرفی سفارشی بنویسید.

ممکن است اینگونه به نظر برسد که تهیه و ارسال یک رزومه عمومی به مجموعه ای از کارفرمایان، سریع تر از نوشتن رزومه اختصاصی برای هر کارفرما باشد اما این کار در کل زمان بیشتری از شما می گیرد زیرا بیشتر باید منتظر استخدام شدن بمانید. رزومه شغلی و نامه معرفی خود را برای هر موقعیت شغلی بازبینی کنید و متناسب با آن شغل و نیازمندی های آن مطالبی را به آن بیفزایید و یا از آن کم کنید. به عبارت دیگر رزومه خود را برای هر موقعیت شغلی سفارشی کنید. برای مثال اگر برای شغل روابط عمومی شرکتی درخواست همکاری می دهید باید در رزومه خود بر روی توانمندی ها و نقاط قوت خود در این زمینه بیشتر تاکید کنید.

2.       از روش های مختلف برای جستجوی کار استفاده کنید.

هر چه از کانال های بیشتری برای یافتن شغل استفاده کنید سریع تر می توانید کار مناسبی برای خود بیابید. اگر در تبلیغات روزنامه به دنبال شغل می گردید، همزمان می توانید در سایت های کاریابی عضو شوید، به سایت شرکت ها و سازمان هایی که علاقمند به همکاری با آنها هستید سر بزنید و برایشان تقاضانامه استخدام بنویسید، با دوستان و آشنایانتان در میان بگذارید و ...

3.      به تنهایی دنبال کار نباشید؛ از دیگران کمک بگیرید.

دوستان، خانواده، فامیل ها، همکاران قبلی و ... همگی جزء شبکه اجتماعی شما هستند. خجالت را کنار بگذارید و بگذارید آنها هم بدانند که شما به دنبال کار هستید. به ویژه به دوستانی که هم اکنون استخدام هستند و مشغول به کار هستند اطلاع دهید، شاید با هم همکار شدید!

4.       به سراغ شرکت هایی بروید که فکر می کنید بیشتر با آنها منطبق هستید.

به وبسایت شرکت ها و سازمان های مختلف سر بزنید و با خدمات و کارهایی که انجام می دهند آشنا شوید و برای آنهایی که بیشتر مطابق با تجربیات، دانش و اخلاقتان هستند تقاضانامه همکاری ارسال کنید حتی اگر فعلاً استخدام نمی کنند. شرکت ها به دنبال کسانی هستند که بتوانند بهتر و سریع تر خود را با محیط شرکت و کارشان منطبق کنند.

5.      دلسرد نشوید.

کارشناسان می گویند جستجوی برای استخدام شدن در یک شرکت یا سازمان مناسب به طور میانگین بین سه تا 10 ماه طول می شد و این یعنی شنیدن تعداد زیادی «نه» و عدم قبولی در شرکت های متعدد. نباید دلسرد شوید. باید ادامه دهید. شغل رویایی شما، جایی منتظر شماست.

6.       همیشه آماده باشید.

داشتن استرس قبل از اولین مصاحبه ها امری طبیعی است. اما داشتن اطلاعات کافی می تواند آمادگی شما را افزایش دهد و در نهایت استرس را کاهش دهد. سعی کنید همیشه با آمادگی کامل با کارفرما روبرو شوید. از وبسایت شرکت بازدید کنید و تا می توانید راجع به محصولات، خدمات، مسئولان، مدیران، رویه ها و اهداف شرکت اطلاعات کسب کنید و برای سوالات معمول در مصاحبه ها جواب مناسب آماده کنید.

7.       سر وقت حاضر شوید و وقت شناس باشید.

برای شرکت در هر جلسه ای، چه یک مصاحبه رسمی و چه یک ملاقات غیر رسمی، 10 دقیقه زودتر حاضر باشید. به ترافیک، بدی آب و هوا و حوادثی که موجب تاخیر شما می شوند، توجه کنید.

8.      با لباس مناسب در جلسات شرکت کنید.

سعی کنید تا می توانید در محیط کسب و کار همیشه لباس های مرغوب و حرفه ای بپوشید. نوع صنعت و شرکتی را که قصد مراجعه به آن را دارید در نظر بگیرید اما یک ست رسمی و ویژه، مثلاً یک دست کت و شلوار برای آقایان و یک مانتو مناسب و رسمی و مقنعه یا شال مناسب (متناسب با محیط کاری) برای خانم ها بهترین انتخاب است.

9.       بیشتر از اینکه حرف بزنید، گوش دهید.

حتی اگر در مصاحبه ای استرس و حس اضطراب دارید سعی نکنید با حرف زدن زیاد و سخن گفتن از آب و هوا خود را راحت نشان دهید. باید هنر شنیدن و گوش دادن را یاد بگیرید. با سکوت خود می توانید فرصت یادگیری بیشتر نسبت به شرکت و کسب اطلاعات مناسب در رابطه با کاری که برای آن درخواست داده اید را فراهم آورید.

10.      سوالات مناسب و مربوط بپرسید.

در پایان جلسات مصاحبه، کارفرما از شما می خواهد اگر سوالی دارید بپرسید. لیستی از سوالاتی آماده کنید که نشان دهنده علاقه و توجه شما به شرکت و شغل مورد تقاضای شما باشد.

این مطلب ترجمه ای آزاد از مقاله ای از سایت CareerBuilder.com نوشته Kate Lorenz می باشد.

مطلب مرتبط بعدی: 10 سوالی که نباید در مصاحبه شغلی بپرسید! 

مطلب مرتبط قبلی: چیزهایی که در یک مصاحبه شغلی نباید بگویید!

/ 9 نظر / 134 بازدید
shiva

salam..khaste nabashin besyar matlabe be dard bokhorie.mamnoon

pouyan

سلام مرسی-آموزنده و مفید بود یه سوال:ترجمه ی "آزاد" که پایین این مفاله نوشتید یعنی چی؟

نعمت

[گل]سلام ..مرسی از مطالب عالی و بسیار مفیدت....از مطالب وبلاگت در ترم پیش برای تحقیق در عملیات 1 بسیار استفاده کردم..لعنتی خود خوان بود...این ترم هم تحقیق2 دارم بازم خود خوان ... بهت نیاز دارم گلم.....اگه سوال داشتم میتونم بپرسم؟؟؟؟[گل]

احسان

سلام محسن جان .خیلی می خوامت...

پندار

من همه این کار ها را انجام دادم وقتی کار نیست خوب نیست دیگه ! البته هست ساعت کاری بالا درآمد بسیار ناچیز یعنی انتظارات بالا اما دستمزد هیچ ...

مهندس خدامی

سلام آقای مهندس درصورت تمایل من رابانام بهداشت وایمنی معدن شفق نطنزلینک کنیدوبفرماییدشماراباجه نامی لینک کنم[گل]

علی

مطلبش خیلی عالیه ممنون از تون