16 نکته برای ایمن سازی محیط کار و عملیات تولید

در ارتباط با ایمن سازی محل کار و تولید رعایت نکات زیر حائز اهمیت هستند.

 1. محل های کار دائم باید حداقل 3 متر از کف تا سقف ارتفاع داشته و فضای داخل آن گنجایشی برابر با حداقل 12 متر مکعب برای هر نفر داشته باشد.
 2. در ساختمان کارگاهها باید محاسبات دقیق جهت تحمل فشار ناشی از حداکثر بار اشیاء ثابت، ماشین های نصب شده حمل و نقل بارهای زمینی یا معلق (توسط واگنهای زمینی یا جرثقیلهای سقفی) و بالاخره فشارهای ناشی از ریزش برف و باران و غیره بعمل آیند.
 3. در محل های کاری که دستگاه ها و ماشین آلات متعددی نصب هستند، باید بوسیله خط کشی با رنگ مشخص در دو طرف، راههای اصلی و فرعی را مشخص نمود. باید محل قرار دادن مواد خام، قطعات، مواد تولیدی، ... بوسیله این خطوط معین شوند و محلهای رفت و آمد، حمل و نقل، اصلاحات و تعمیرات ... فضا و راههای کافی باید در نظر گرفته شود.
 4. کف کارگاه نباید تولید لغزندگی یا گرد و غبار کند. کف باید صاف و بدون حفره و سوراخ یا برآمدگی و موانعی باشد که ممکن است باعث گیر کردن یا لغزیدن افراد شود. کف کارگاه باید قابل شستشو بوده و در صورت لزوم دارای شیب کافی برای هدایت آبها بطرف مجاری فاضلاب باشد.
 5. ساختمانهای چند طبقه باید مجهز به پله های فرار اضطراری (که معمولا در خارج از ساختمان نصب شده اند) باشند. کلیه راه پله ها باید مستقیما یا از طریق حیاط خلوت و یا راهروی مقاوم در برابر آتش سوزی به فضای خارج راه داشته باشند. بر روی خروجی ها باید علائم مخصوص جهت هدایت افراد به خارج گذاشته شده باشند.
 6. حداقل عرض درب های خروجی 20/1 متر است. برای اماکنی که در آنها از 50 نفر بیشتر کار می کنند (یا رفت و آمد می کنند)، باید متناسب با تعداد افراد زیادی، دربهای خروجی زیادتری تعبیه نمود یا عرض دربها را بیشتر کرد. فاصله بین محل کار تا در خروجی نباید از 300 متر تجاوز کند (برای محلهای خطرناک از 150 متر نباید بیشتر باشد مثلا در محل هایی که امکان آتش سوزی بالاست).
 7. گذرگاه های افقی نباید دارای پله یا اختلاف سطح ناگهانی باشند. در صورت وجود ارتفاع بین دو گذرگاه باید اتصال آنها به یکدیگر بوسیله سطح شیب داری (رامپ) عملی شود و محل شروع رامپ بخصوص نقطه مرتفع آن علامتگذاری شود.
 8. کلیه دربهای خروج اضطراری باید در مقابل آتش سوزی مقاوم باشند و به سهولت باز و بسته شوند. کلیه درب هایی که به راهرو ارتباط دارند باید به سمت خروج از ساختمان باز شوند و بر رویشان علامتگذاری شده باشد. پشت این درب ها نباید بلافاصله پله قرار داشته باشد و فاصله پشت آنها باید دارای پا گردی لااقل به اندازه عرض در باشد.
 9. چاه آسانسورهای حمل افراد باید سر تا سر با مصالح مقاوم در برابر حریق ساخته شده باشد.
 10. در کارگاه هائی که در آنها بیش از 250 نفر کار می کنند و ساعات کار شبانه وجود دارد علائم اضطراری، خروجی،... بایستی الکترونیکی باشند و دارای منبع مستقل انرژی نیز باشند تا با قطع برق خاموش نشوند.
 11. کلیه عوامل و شرایط محیط کار باید بطور مطلوب و مناسب طراحی شده باشند. ( مثلا روشنایی، دما، سر و صدا، ارتعاشات، آلودگی و گرد و غبار،...)
 12. ماشین آلات با فواصل مناسب با یکدیگر و با افراد گذارده شده باشد تا هیچ خطری متوجه کسی نشود (مثلا دیگهای بخار، کوره های ذوب فلزات ...)
 13. سرعت تولید مناسب باشد و باعث وارد آوردن فشارهای روحی و جسمی به کارکنان نشود.
 14. کلیه اقدامات حفاظتی محیطی و فردی در قبال کارکردن با ابزار، ماشین آلات مواد، قطعات، ... در محل کار موجود باشد.
 15. ابزار و وسائل کمکهای اولیه و همچنین دستگاههای مقابله با سوانح (مثلا آتش سوزی) در محل کار موجود باشد.
 16. سقفهای کاذب، کف پوشها، کاغذ دیواریها،... همگی از جنس نسوز باشند.

مطلب مرتبط بعدی: ایمن سازی محیط کار از طریق حفاظت فردی

مطلب مرتبط قبلی: ایمن سازی محیط کار و حذف شرایط مغایر با اصول ایمنی

/ 0 نظر / 75 بازدید